Вие имате прво да ја знаете вистината

Г7 со осуда на „лажните“ референдуми, најави дека никогаш нема да бидат признаени

Лидерите на земјите од група Г7 развиени држави остро ги осудуваат „лажните референдуми” организирани од Русија за анексија окупираните украински територии, најавувајќи дека „никогаш” тие нема да бидат признати како „легитимни“.

„Никогаш нема да ги признаеме тие референдуми, што се чини дека се чекор кон руската анексија, ниту анексијата доколку таа се случи“, се наведува во заедничкото соопштение на Г7 лиферувано од Германија која годинава претседава со Групата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!