Вие имате прво да ја знаете вистината

Една шолја од овој напиток дневно го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар

Најновото истражување покажа дека е доволно да се испие една шолја наутро, а пожелно е да се воведе оваа навика пред спиење. Пиењето само две шолји ви помага да живеете подолго, а ние зборуваме за црн чај.

Во студија објавена во списанието “Annals of Internal Medicine“, истражувачите користеле информации за 498.043 возрасни лица на возраст меѓу 40 и 69 години. Освен што давале примероци од крв, урина и плунка, учесниците имале прегледи и пополнувале прашалници во врска со нивната исхрана, животни навики и количината на чај што го испиле. Околу 85 отсто од вклучените изјавиле дека пиеле чај, а повеќето пиеле по две до пет шолји секој ден.

Истражувачите откриле дека оние кои пиеле повеќе од две шолји црн чај дневно имале помал ризик од смрт од кардиоваскуларни болести и мозочен удар, а ризикот од смртност од сите причини се намалил за околу 12 проценти кога пиеле три шолји црн чај секој ден. . Интересно е што додавањето млеко и шеќер не влијаело на придобивките од црниот чај.

Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смрт во Србија, а бројни студии покажуваат дека дури 20 отсто од луѓето над 40 години ќе развијат срцева слабост во текот на нивниот живот.

Црниот чај содржи друга група на антиоксиданси наречени флавоноиди, кои влијаат на здравјето на срцето. Редовното консумирање на овие антиоксиданси може да помогне во намалувањето на многу фактори на ризик за срцеви заболувања, вклучувајќи висок крвен притисок, висок холестерол, покачени нивоа на триглицериди и дебелина.

Покрај тоа, црниот чај има антимикробни својства, односно има способност да ги убие штетните материи и да го подобри цревниот имунитет.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!