Вие имате прво да ја знаете вистината

Ковачевски на средба со Американскиот еврејски комитет

– На маргините на 77. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со делегација на Американскиот еврејски комитет предводена од претседателот Мајкл Тичнор и извршниот директор Дејвид Харис.

На состанокот, како што информира владината прес-служба, било изразено задоволство од успешната соработка меѓу Република Северна Македонија и Американскиот еврејски комитети и уште еднаш биле повторени заложбите за внесување на еврејската заедница во Уставот на Република Северна Македонија.Разговарано е и за значењето на стратешкото партнерство меѓу Република Северна Македонија и САД, при што било истакнато дека земјава останува стабилен стратешки партнер и докажан сојузник на САД.На средбата е оценето дека билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Израел се на високо ниво и дека постои голем потенцијал за продлабочување на соработката во областа на безбедноста, економијата, трговијата, но и во енергетиката, земјоделството, стратапите и технологијата. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!