Вие имате прво да ја знаете вистината

На првиот состанок на Европската политичка заедница беа поканети 44 земји

Турција, Велика Британија и шесте земји од Западен Балкан се меѓу 44-те земји поканети на првиот состанок на Европската политичка заедница што ќе се одржи на 6 октомври во Прага, објави европски претставник.

Платформскиот проект за политички дијалог и соработка го лансираше францускиот претседател Емануел Макрон во мај.

Писмото со покана, упатено до лидерите на европските дваесет и седум, како и до земјите кандидати за пристап во Унијата или соседните земји на европскиот блок, беше испратено во име на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и Чешкиот премиер Петр Фијала, чија земја е актуелен претседавач со Советот на ЕУ.

Покрај земјите-членки на Унијата, поканети беа и лидерите на шесторката од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија), како и Велика Британија, Норвешка, Шведска, Украина, Молдавија, Исланд, Грузија, Турција, Ерменија, Азербејџан и Лихтенштајн.

На средбата покрај Шарл Мишел ќе присуствува и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Првата средба ќе биде на ниво на шефови на држави и влади на 6 октомври во Прага пред самитот на ЕУ на 7 октомври.

На состанокот на европската политичка заедница треба да се разговара за прашања од заеднички интерес и да се зајакне безбедноста, стабилноста и просперитетот на европскиот континент, изјави истиот извор. Планот е вакви средби на лидерско ниво да се одржуваат еднаш или двапати годишно.

Средбата ќе се состои од пленарна сесија, тркалезни маси, билатерални средби и завршна вечера.

ЕУ уверува дека Европската политичка заедница не е алтернативно решение за проширување на блокот.

Што се однесува до Велика Британија, која ја напушти ЕУ, останува да се види каков ќе биде одговорот на премиерката Лиз Трус. Таа често зазема остар тон кон ЕУ и е автор на законодавството што се обидува да го заобиколи договорот по Брегзит за Северна Ирска, што предизвикува тензии со Брисел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!