Вие имате прво да ја знаете вистината

Невиден хаос на натпреварот: 1.400 навивачи истрчаа на теренот, колумбиската легенда претепана (Видео)

Синоќа на натпревар од колумбиската Примера лига се случи невиден инцидент откако неверојатен број навивачи истрчаа на теренот и предизвикаа хорор сцени.

На натпреварот помеѓу Кортулуа и Депортиво Кали, незадоволните гостински навивачи истрчаа на теренот и предизвикаа хаос каков што ретко се гледа. Според информациите на медиумите, дури 1.400 навивачи истрчале на теренот и се судриле со гостинските играчи.

Станува збор за навивачите на Депортиво Кали, еден од најпопуларните колумбиски клубови, кој е последен на табелата во Примера и губеше со 2:0 во 81. минута од натпреварот кога се случи голем инцидент.

Навивачите истрчаа на теренот и почнаа вербално и физички да ги малтретираат играчите и членовите на стручниот штаб на Депортива. Судијата и поголем дел од фудбалерите успеаја да побегнат, а несреќните кои останаа на теренот беа претепани.

Најлошото нешто што се случи беше славниот напаѓач на колумбиската репрезентација Теофило Гутиерез, кој со години настапуваше за оваа земја и настапуваше на светските првенства. Тие го претепаа со тупаници и нозе, а во инцидентот беше повреден и тренерот Маер Кандело.

Во меѓувреме, Депортиво Кали објави соопштение за медиумите во кое побара од локалните власти да интервенираат за да спречат сличен инцидент да се случи во иднина. Тие го осудија секое насилно однесување кон играчите и стручниот штаб на клубот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!