Вие имате прво да ја знаете вистината

Нов британски извештај: Украинците ја пробија руската одбрана на реката Оскил

Малку појужно, во регионот на Доњецк, се водат борби додека украинските сили го напаѓаат градот Лиман, кој Русија го зазеде во мај.

Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај за војната во Украина.

– Украинските сили во последните три дена ги обезбедија мостовите на источниот брег на реката Оскил во областа Харков. Русија се обиде да ја направи реката Оскил консолидирана одбранбена линија откако нејзините сили се повлекоа од регионот претходно овој месец, објавија Британците на Твитер.

Малку појужно, во регионот на Доњецк, се водат борби додека украинските сили го напаѓаат градот Лиман, кој Русија го зазеде во мај.

Ситуацијата на военото бојно поле и понатаму е сложена, но украинските сили вршат силен притисок врз окупираните територии, објавија Британците во денешното соопштение.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!