Вие имате прво да ја знаете вистината

Орбан објасни каков ќе биде ефектот од укинувањето на санкциите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека треба да се укинат санкциите кон Русија воведени од Европската унија, пренесува Ројтерс повикувајќи се на унгарски медиуми.

Орбан, кој е остар критичар на казнените мерки на ЕУ против Русија за нападот врз Украина, ова го изјави на вчерашната средба на неговата партија Фидес, зад затворени врати, пишува весникот „Унгарски Немзет“.

Унгарскиот весник го цитира Орбан, без да наведе извор, дека санкциите на ЕУ ги зголемиле цените на бензинот и инфлацијата и дека доколку се укинат овие мерки, цената на бензинот веднаш би паднала за 50 отсто, додека инфлацијата исто така ќе има надолен тренд.

Без санкции, Европа би можела да ја поврати својата сила и би можела да ја избегне претстојната рецесија, рече Орбан, според извештајот на вестите, повторувајќи ја својата претходна позиција дека санкциите и штетат на Европа повеќе отколку на Русија.

Орбан на својата Фејсбук страница објави и порака од партискиот состанок: „Санкциите од Брисел ја турнаа Европа во енергетска криза“.

Портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач ги потврди изјавите на Орбан за Ројтерс.

Министрите за надворешни работи на членките на Европската унија вчера на неформален вонреден состанок во Њујорк, на маргините на Генералното собрание на ОН, се договорија да продолжат со воведувањето нови санкции против Русија и давање помош за Украина, објави ЕУ. високиот претставник за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!