Вие имате прво да ја знаете вистината

Пред 37 години пееше за штедење струја: Раде Јоровиќ откри како настанал неговиот познат хит!

Раде Јоровиќ пред 37 години направи хит наречен „Dodji duso da stedimo struju” (Дојди, душо, да заштедиме струјa), кој денеска повторно оживеа од не толку среќна причина.

Со оглед на тоа што се очекуваат ограничувања за струја, неговата песна имаше совршен текст кој одговара на очекуваната ситуација, а Јоровиќ за еден локален медиум откри како дошло до идејата за овој очигледно безвременски хит.

– Хитот е создаден додека мрзневме пред речиси четири децении, кога имаше и ограничувања. Потоа текстот го смисливме на шега, а испадна дека јас порано сега ја предвидел оваа војна – открива Јоровиќ.

Раде Јоровиќ се прослави по песната „Жените сакаат офицери“. Деновиве песната која ги полуде Балканците и ја споделуваат на социјалните мрежи поради најавените рестрикции и студеното време кое годинава дојде порано од вообичаено, ја доживеа целата медиумска „метеж“.

Песната на Раде во која, како што вели, пеел за ограничувањето на струјата пред речиси 40 години, сега се пее на секој чекор, па пејачот во својата исповед откри дека луѓето нон-стоп го викаат и му честитаат на оживеаниот хит, а како не бил активен на социјалните мрежи, не бил свесен за славата на песната.

– Јас сум како пророк, предвидував што ќе биде со струјата пред толку години. Сега е воена состојба, не е баш за шегување, но сите се молиме на Бога да биде сè во ред. Ако струјата нема долго време, тоа е пораката од песната, дека младите заедно ја „чуваат“ струјата – рече Раде на почетокот на разговорот.

Потоа ја опиша еуфоријата што ја предизвика со неговите духовити текстови, со кои буквално преку ноќ ги полуде масите.

– Луѓето секојдневно ми кажуваат дека мојата песна повторно стана хит. Не ги следам социјалнитњ мрежи, па не знам каде cè е постирана. Велат дека социјалните мрежи се ,,горат” и мило ми е што е така – воодушевено изјави пејачот, а потоа се навраќаше на тоа како на прво место настанала споменатата музичка нумера.

– Еве ја позадината на песната. Пред околу 37 години ја направивме песната „Дојди душо, да заштедиме струја“. Ограничувањата беа причината. Бевме таму во центарот во Улица книга Милоша во РТС, јас, мојот композитор и снимател, кога наеднаш снема струја.

-Додека ја чекавме да дојде, почнавме да се шегуваме и низ таа смеа наместо последната песна што требаше да ја снимиме, се појави оваа! Луѓето сакаат јас да се шегувам во моите песни, да правам пародии. Беше студен месец, веќе мрзнеше и седевме и размислувавме на стихови. Така почнавме:

„Сите потоци веќе се замрзнаа,

драга моја електрична печка.

Скапа струја кога ќе има,

а со дрва ќе биде поубаво“.

Тоа е смешна љубовна песна, но еве како испаѓа сега! Ќе опстанеме, силен народ сме! Раде објасни дека денес ситуацијата е посериозна од порано бидејќи војната меѓу Украина и Русија продолжува.

– Што се однесува до војната, би сакал да заврши што поскоро. Почнав да пишувам песни одамна и никогаш не завршив. Како да почувствував нешто зло. Песната завршува со стиховите: „Доста ни е од тага и војни, сакаме деца и свадбени веселби“.

Нема шанси пак да снимам нешто такво, тоа е доста силен текст и треба да се направи добра мелодија. Оваа ситуација денес е страшна. Јас сум од генерација која поминала низ сè, па и бомбардирања и некои неволји до денес. Ќе опстанеме, силен народ сме!

Јоровиќ вели дека ретко купува, а кога купува оди само на одбрани места, каде што најмногу му се допаѓа.

– Свадбите не ги правам баш најдобро затоа што сега има и нова мода. Порано работев во источниот дел, капиталците беа силни, но времињата се сменија. Јас тогаш бев крал на свадбите и веселбите, а денес работат бендови и програмска музика. Луѓето ми се јавуваат и ми велат да дојдам да испеам две песни и ме прашуваат колку чини тоа. Јас се срамам од народот ако појдам и отпеам две песни.

– Ти благодарам за поканата, но велам, можам да дојдам за шест песни, да пеам половина час, и тоа е добро со мене. Кога правите мали работи, не сте исполнети. Секогаш сум во форма, сакам да патувам, секогаш да бидам меѓу луѓето. Денес најмногу време поминувам во Белград.

Кога пеам, најчесто е со разни културно-уметнички друштва, правиме фестивали и слично.

– Јас сум нискотиражен пејач, одам таму каде што има помалку пари, а повеќе забава. Јас сум меѓу сиромашните, а таа најмногу се радува. Не сум лош. Помладите имаат малку повеќе работа од нас. Супер е што е така, но како што велат и оваа криза ќе ја поминеме. Овде ситуацијата е таква што ништо не зависи од нас, туку од други сили од регионот и светот – вели пејачот.

-Што се однесува до пензијата, таа малку се зголеми и јас земам бидејќи со години плаќам придонеси. Не сум добил бенефиции од државата, но ќе преживеам. Аплицирав за национална пензија лани, но не ја поминав комисијата. Ќе се пријавам пак, што и да се случи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!