Вие имате прво да ја знаете вистината

ПРОГНОЗИ НА БРИТАНЦИТЕ – Воен аналитичар: “Украинците имаат една дивизија во резерва, може да следи нов голем пробив, а знам и каде тоа ќе се случи”

Едвард Стрингер, поранешен припадник на британските вооружени сили, за Скај процени дека шансите руските сили да бидат уништени и војната во Украина да заврши до Божиќ се движат од 30 до 40 проценти.

Пензионираниот маршал на британското кралско воздухопловство (РАФ) рече дека не гледа начин Русите да ги обноват своите вооружени сили, што е многу потребно доколку имаат намера повторно да ја преземат иницијативата или планираат каков било вид офанзива.

“Се надеваме дека претседателот Володимир Зеленски наскоро ќе биде во позиција каде што ќе може да постави поволни услови за Украина за време на преговорите. Можеби е можно дури и целосно да се истера руската армија од украинска територија. На крајот, сите конфликти завршуваат со преговори. Секогаш треба да пресметате до кој степен треба да се држат отворени каналите за комуникација”, додаде Стрингер.

Пензионираниот маршал признава дека до неодамна бил убеден дека војната ќе се одолговлекува до следната година, но сега, како што е наведено погоре, смета дека има доста големи шанси тоа да биде многу порано.

“Западот сега треба да почне да размислува за тоа како ќе изгледа светот по Путин, за кого овој пораз може да значи крај на неговото владеење”, заклучи Стрингер.

Воениот аналитичар Мајкл Кларк, пак, тврди дека во наредните денови ќе добиеме одговор на прашањето дали Украина може да направи подеднакво успешен пробив на југот на земјата, како што направи во регионот Харков.

Кларк тврди дека Украинците имаат една дивизија на југ, како и на североисток. Но, во резерва, предупредува тој, Украинците имаат друга дивизија што сега би можеле да ја искористат за напад на рускиот копнен мост што ги поврзува регионите Херсон и Донбас.

“Долу на југозапад, во регионот Керсон, Украинците постигнаа многу напредок на фронтот широк 160 километри. Тие јасно одат за самиот град Херсон, но и за Нова Каховка, која е исклучително важно место бидејќи таму се наоѓа реката Днепар што го снабдува Крим со вода. Заробувањето на Томина Балка исто така ќе биде од големо значење за Украинците, бидејќи тие би можеле да ги заобиколат руските сили околу Херсон”, вели професорот Кларк, поранешен генерален директор на Кралската Обединета служба, Институт (РУСИ).

“Најсилните руски сили се лоцирани во Херсон, но и тие сега се под голем притисок и наводно им снемува муниција”, рече Кларк.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!