Вие имате прво да ја знаете вистината

Путин и Бин Салман разговарале за размена на украински и руски затвореници, тие велат дека се задоволни

Ослободени се 215 украински и странски борци во замена за 55 руски затвореници, меѓу кои и поранешниот пратеник Виктор Медведчук.

Рускиот претседател Владимир Путин и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман го изразија своето „задоволство“ од размената на руски заробеници со украинска група во која има странци, со посредство на Ријад.

Во телефонскиот разговор во четвртокот вечерта, двајцата лидери „го изразија своето задоволство од трансферот на странски воени затвореници во Саудиска Арабија (…), што беше извршено со лично посредништво на престолонаследникот“, изјави Кремљ. соопштија во соопштението.

Киев во средата објави дека 215 украински и странски борци биле ослободени од руска страна во замена за 55 руски затвореници, вклучувајќи го и поранешниот заменик Виктор Медведчук, близок на Путин, кој беше обвинет за велепредавство во Украина.

Во Саудиска Арабија се превезени десет странци – хрватскиот државјанин Вјекослав Пребег, потоа пет Британци, двајца Американци, еден Мароканец и еден Швеѓанец.

Дезертерот се вратил во Хрватска во четвртокот, а во четвртокот во татковината биле вратени и петмината Британци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!