Вие имате прво да ја знаете вистината

Сите либански банки затворени – на неодредено време

Бејрут — Либанските банки ќе останат затворени на неодредено време, соопшти денеска банкарската асоцијација на земјата.

Причината е наведена дека вработените се изложени на континуиран ризик по серијата банкроти минатата недела.

По тридневната суспензија на работењето најавена минатата недела кога вкупно седум банки беа блокирани од клиенти кои бараа пристап и располагање со нивните пари, повторното отворање на банките беше закажано за утре (четврток), објави Ројтерс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!