Вие имате прво да ја знаете вистината

„Срамна ароганција“ Лајен ги налути Италијанците: Дали е ова закана?

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја предупреди Италија пред парламентарните избори за последиците доколку отстапи од демократските принципи Матео Салвини, чија партија е дел од конзервативната алијанса, ги оцени ваквите коментари како срамна ароганција.

Фон дер Лајен го испраќа ова предупредување до Италија пред парламентарните избори закажани за в недела во таа земја, каде се очекува победа на десничарскиот блок предводен од новинарот Џорџо Мелони.

Одговарајќи на прашање вчера на Универзитетот Принстон во Соединетите Држави, Фон дер Лајен ја истакна загриженоста во некои европски метрополи и сугерираше дека односите меѓу Брисел и Рим би можеле да станат турбулентни доколку Мелони и нејзините партнери обезбедат победа.

Тој додаде дека: ,,ЕУ ќе соработува со секоја демократска влада што сака да соработува“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!