Вие имате прво да ја знаете вистината

Српска благородничка, кума на кралот Чарлс застана во одбрана на Меган Маркл: Ја малтретираат затоа што не е класа“

Во ексклузивно интервју Кристина Оксенберг, ќерката на Јелисавета Караѓорѓевиќ, која е кума на кралот Чарлс Трети, откри дека британското кралско семејство има долга историја на малтретирање новодојденци и дека само оние кои се „жилави“ успеваат да преживеат.

Кристина Оксенберг, кума на кралот Чарлс III и потомок на српското благородништво, ги забележала борбите на Меган Маркл.

„Она низ кое таа поминува е пекол. Ако не може само да остане таму и да страда, ќе дојде некој друг кој може. Но, никој не добива пропусница, а тоа ја вклучува и Кејт Мидлтон“, рече таа.

На кралското семејство му беше забавно што британскиот печат ја нарекува Мидлтон како „Кејт од средната класа“ кога принцот Вилијам, сегашниот престолонаследник, се забавуваше со неа пред нивната венчавка во 2011 година, на која и Кристина Оксмберг се обрати.

Оксенберг вели дека не е прв пат кралското семејство да се однесува вака. Принцезата Мери од Кент, поранешна Марија Кристин фон Рајбниц, бароница со германско-чешко потекло, беше една од жртвите на британското кралско семејство.

„Британското кралско семејство имаше големо задоволство да го избере фон Рајбниц кога се омажи за принцот Мајкл од Кент, првиот братучед на кралицата Елизабета Втора, во 1978 година“, изјави Оксенберг за The Post.

Таа, сепак, рече дека британските медиуми, кои внимателно го следат секој потег на Меган Маркл, особено за време на погребот на кралицата Елизабета во понеделник, ја третираат војвотката од Сасекс, која се откажа од својата титула, како „предавничка“.

“Таа е изборот на Хари. Според сопствената метрика го нарекоа класен систем. Тие го смислија тој систем, според кој треба да го почитувате изборот на Хари”, заклучила Кристина Оксемберг, која тврди дека токму поради тоа кралскиот семејството не можеше уште повеќе да се меша во бракот на Хари со Меган.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!