Вие имате прво да ја знаете вистината

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПУТИН СЕ ОДЛУЧИ ЗА НУКЛЕАРЕН УДАР НА УКРАИНА? САД и НАТО сега имаат тежок избор

Многу се зборува за “пресвртница” по брзиот воен напредок на Украина во североисточниот регион Харков и она што Киев го нарекува “деокупација”. Помалку утешна за западните демократии е алтернативната теорија: дека војната се приближува до “моментот на максимална опасност”.

Стравот дека рускиот лидер Владимир Путин би можел да прибегне кон нуклеарно, хемиско или биолошко оружје повторно се појави во САД и Европа, заедно со аргументот на францускиот претседател Емануел Макрон за претседателот на Русија.

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека секоја употреба на оружје за масовно уништување од страна на Путин во Украина – како што е детонирање на тактичка нуклеарна боева глава – ќе го “промени лицето на војната”, рече Бајден. Тој на својот рускиот колега му се обрати со зборовите: “Немој, немој, немој”!

Сепак, иако предупредуваше дека одговорот на САД ќе биде брз, Бајден одби да каже дали тоа ќе вклучува пропорционална воена акција на САД или НАТО. Неговата презентација сугерираше дека тој лично не го покренал нуклеарното прашање со рускиот лидер. Оваа обновена загриженост за оружјето за масовно уништување ја одразува стапицата што Путин ја постави на Западот кога ја започна својата инвазија, вели колумнистот на Обсервер, Сајмон Тисдал.

Со ставање на руските нуклеарни сили во состојба на висока готовност, распоредување нуклеарни проектили поблиску до земјите на НАТО и гаѓање на Чернобил, а потоа и на нуклеарната централа Запорожје, тој и сличните на Дмитриј Медведев намерно поттикнаа страв од Армагедон со надеж дека ќе ја ослабат поддршката за Киев и ќе го одвратат директна интервенција на НАТО.

Досега функционираше. САД и НАТО паднаа во таа замка од самиот почеток. Додека ја снабдуваат Украина со зголемени количини оружје и материјал, Бајден и неговите сојузници продолжуваат да ја ограничуваат моќта, опсегот и квалитетот на таквото оружје за да се осигураат дека позицијата на Путин не е доволно ослабена за да се сврти кон екстремни мерки.

Како резултат на тоа, НАТО сè уште не обезбедува тенкови, ракетна одбрана и воздушна што им е потребна на украинските сили за да ги обезбедат ослободените области и да ја искористат нивната предност. Германија и другите гледаат кон Вашингтон. Минатата недела, канцеларот Олаф Шолц повторно побара од Путин да се повлече од целата украинска територија – истовремено задржувајќи ги тенковите Леопард за кои Киев вели дека се неопходни за да се постигне тоа.


Замката на Путин има и други злобни аспекти, особено економскиот блицкриг против Европа. Кремљ, пишува Обсервер, користи гас и нафта за да им го отежне животот на семејствата, компаниите и фабриките. Политичарите од ЕУ кои мислеа дека можат да размислуваат со Путин се вовлечени во конфликт налик на војна што сакаа да го избегнат. Некои се колебаат.

Се чини дека состанокот на Путин со Си Џинпинг минатата недела не помина без проблеми, при што кинескиот претседател ја повтори критиката на Индија за штетното глобално влијание на војната. Но, нивното севкупно партнерство “без ограничувања” изгледа непроменето. Нивната заедничка цел: уништување на поредокот заснован на правила предводени од Западот по 1945 година. Во овој контекст, Украина и Тајван се прилог.

Откривањето на масовни гробници како онаа во Буча и, како наведуваТисдал, на воените злосторства во новоослободениот Харков е уште еден дел од стратегијата за демотивација на Путин. Неговата порака до Западот е дека нивните “универзални вредности” се бесмислени во светот што тој го формира.

Прекршувајќи го авторитетот на ОН, Женевските конвенции и законот за човекови права, удира во срцето на самодовербата на Западот.

Тогаш не е баш пресвртница, туку недела кога експлодираа и други митови. Дефетистичкиот аргумент дека Украина не може да победи и дека западната воена и економска помош само го одложува неизбежното е урнат. Украина победува барем засега и покрај фрутмата.

Се претпоставува дека владеењето на Путин веќе не е непоколебливо. Се повеќе се слушаат критики од Русија, вклучително и од неговите поддржувачи. Нивниот гнев моментално е насочен кон воената висока команда, но сите знаат кој командува со командантите.

Сега не е време да се намали притисокот поради стравот што би можел да го направи Путин. Напротив, време е да се започне. Затоа што, иронично, Путин е тој што сега е заробен. Не смее да ги избегне последиците од своите постапки, смета новинарот на Обсервер.

За Европа, ова значи продолжување на премногу скромните енергетски мерки предложени минатата недела од претседателката на Европската комисија Урсула ван дер Лајен – и ставање крај на енергетската зависност од Москва. Тоа значи испраќање повеќе, подобро тешко оружје во Киев и удвојување на напорите да се информираат Русите што навистина се прави во нивно име.

Тоа значи создавање на меѓународен кривичен суд за Украина, како оној за поранешна Југославија, и конфискација на замрзнатите руски суверени средства за финансирање на репарации, компензација и реконструкција на земјата. Ова значи распоредување на воена коалиција подготвена да го обезбеди Запорожје, како што предлага Литванија.

Остануваат застрашувачки предизвици. Русија има уште тенкови и артилерија. Таа сè уште контролира една петтина од територијата на Украина. Таа мобилизира 300.000 дополнителни војници по наредба на Путин и може да ги надмине своите противници до пролет. По неодамнешните неуспеси започна безмилосна кампања на неселективна одмазда против цивилни цели, тврди британскиот весник.

“Малку што [Путин] ќе направи кога ќе почувствува дека е неопходно да се победи на бојното поле”, предупреди аналитичарот Даниел Дејвис, пензиониран полковник на американската армија.

Не му давајте ни педа. Држете го во бегство. Покажете му дека нема излез освен назад. И ако паничен и одмаздољубив Путин навистина се закани дека ќе употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, одговорот мора да биде цврст и јасен, оценува новинарот.

Бајден мора лично и формално да го информира однапред дека секој таков напад, кршење на глобалното табу за нуклеарна агресија и поткопување на меѓународната безбедност, ќе се смета за чин на војна против САД и НАТО – со сите страшни последици од соборувањето на режимот. Можеби Бајден веќе го направил тоа?

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!