Вие имате прво да ја знаете вистината

ЈОКИЌ НАД ЛЕБРОН ЏЕЈМС ВО НБА ЛИГАТА: Се чека само конечниот ред! Никола е во врвот со Кари, Дончиќ, Јанис и Ембиид

Американскиот ЕСПН се занимаваше со листата на 100 најдобри кошаркари во НБА, а моментално рангираше вкупно 95 играчи.

Меѓу најдобрите 100 кошаркари во најсилната лига во светот, Србија има двајца кошаркари, и тоа Богдан Богдановиќ , кој е позициониран на 100. место, додека веќе е јасно дека Никола Јокиќ ќе биде меѓу првите пет, иако на листата не е завршена.

ЕСПН ја објави првата половина од Топ 10 листата, а интересно е што во неа се најде и Леброн Џејмс, кој испадна од првите пет пред почетокот на новата сезона.

Популарниот крал го зазеде шестото место на новата престижна листа, откако минатата година беше трет. Зад него се Џејсон Тејтум, Кевин Дурант, Џа Морант и Девин Букер.

Сега е јасно дека меѓу првите пет се и двократниот МВП Никола Јокиќ, како и Лука Дончиќ, Јанис Антетокунмпо, Џоел Ембиид и Стеф Кари. Конечниот пласман меѓу нив ќе го дознаеме во петок.

Падот на Леброн од Топ 5 беше донекаде очекуван по разочарувачката сезона во Лејкерс, каде франшизата од Лос Анџелес го зазеде само 11-то место во Западната конференција, а Џејмс пропушти 26 натпревари поради повреди.

Инаку, наредната сезона ќе биде 20-годишен јубилеј на кралот во НБА, а ќе видиме дали ќе ги крене паднатите Лејкерси и ќе ги врати во плеј-офот.

НАЈДОБРИ 100 ИГРАЧИ, БЕЗ ТОП 5:

6. Леброн Џејмс (ЛА Лејкерс)

7. Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс)

8. Кевин Дурент (Бруклин Нетс)

9. Џа Морант (Мемфис Гризлис)

10. Девин Букер (Феникс Санс)

11. Џејмс Харден (Филаделфија Севенти Сиксерс)

12. Кави Ленард (ЛА Клиперс)

13. Карл-Ентони Таунс (Минесота Тимбервулвс)

14. Демиен Лиларт (Портланд Трејл Блејзерс)

15. Пол Џорџ (ЛА Клиперс)

16. Треј Јанг (Атланта Хокс)

17. Џими Батлер (Мајами Хит)

18. Руди Гобер (Минесота Тимбервулвс)

19. Бредли Бил (Вашингтон Визардс)

20. Ентони Дејвис (ЛА Лејкерс)

21. Крис Пол (Феникс Санс)

22. Џејлен Браун (Бостон Селтикс)

23. Бем Адебајо (Мајами Хит)

24. Донован Мичел (Кливленд Кавалирс

25. Ентони Едвардс (Минесота Тимбервулвс)

26. Џру Холидеј (Милвоки Бакс)

27. Зак ЛаВин (Чикаго Булс)

28. Демар Дерозан (Чикаго Булс)

29. Брендон Инграм (Њу Орлеанс Пеликанс)

30. Паскал Сијакам (Торонто Репторс)

31. Крис Мидлтон (Милвоки Бакс)

32. Ендрју Вигинс (Голден Стејт Вориорс)

33. Кајри Ирвинг (Бруклин Нетс)

34. Маркус Смарт (Бостон Селтикс)

35. Кејд Канингем (Детроит Пистонс)

36. Еван Мобли (Кливленд Кавалирс)

37. Клеј Томпсон (Голден Стејт Вориорс)

38. Фред ВанВлит (Торонто Репторс)

39. Скоти Барнс (Торонто Репторс)

40. Зион Вилијамсон (Њу Орлеанс Пеликанс)

41. Ламело топка (Шарлот Хорнетс)

42. Дежанте Мареј (Атланта Хокс)

43. Дрејмонд Грин (Голден Стејт Вориорс)

44. Тајрис Макси (Филаделфија 76ерс)

45. Си Џеј МекКолум (Њу Орлеанс Пеликанс)

46. ​​Дариус Гарланд (Кливленд Кавалирс)

47. Домантас Сабонис (Сакраменто Кингс)

48. Шаи Гилјус-Александер (Оклахома Сити Тандер)

49. Мајкл Бриџис (Феникс Санс)

50. Џамал ​​Мареј (Денвер Нагетс)

51. Деандре Ајтон (Феникс Санс)

52. Џерет Ален (Кливленд Кавалирс)

53. Џерен Џексон Јуниор (Мемфис Гризлис)

54. Де Ерон Фокс (Сакраменто Кингс)

55. Џордан Пул (Голден Стејт Вориорс)

56. Тобијас Харис (Филаделфија 76ерс)

57. Никола Вучевиќ (Чикаго Булс)

58. Роберт Вилијамс (Бостон Селтикс)

59. Тајрис Халибартон (Индијана Пејсерс)

60. Кајл Лоури (Мајами Хит)

61. Тајлер Хиро (Мајами Хит)

62. Џејлен Грин (Хјустон Рокетс)

63. Ри Џеј Барет (Њу Јорк Никс)

64. Џереми Грант (Портланд Трејл Блејзерс)

65. Расел Вестбрук (Лос Анџелес Лејкерс)

66. Мајлс Тарнер (Индијана Пејсерс)

67. Џејлен Бренсон (Њу Јорк Никс)

68. Дезмонд Бејн (Мемфис Гризлис)

69. Спенсер Динвиди (Далас Маверикс)

70. Ал Хорфорд (Бостон Селтикс)

71. Џулиус Рендл (Њу Јорк Никс)

72. Мајк Портер Џуниор (Денвер Нагетс)

73. Џон Колинс (Атланта Хокс)

74. Харисон Барнс (Сакраменто Кингс)

75. Оу-Џи Ануноби (Торонто Репторс)

76. Бен Симонс (Бруклин Нетс)

77. Дилон Брукс (Мемфис Гризлис) 78. Лонзо Бол (Чикаго Булс)

79. Клинт Капела (Атланта Хокс)

80. Керис Леверт (Кливленд Кавалирс)

81. Џош Гиди (Оклахома Сити Тандер)

82. Паоло Банкеро (Орландо Меџик)

83. Арон Гордон (Денвер Нагетс)

84. Јонас Валанчиунас (Њу Орлеанс Пеликанс)

85. Џордан Кларксон (Јута Џез)

86. Кристапс Порзингис (Вашингтон Визардс)

87. Малколм Брогдон (Бостон Селтикс)

88. Јусуф Нуркиќ (Портланд Трејл Блејзерс)

89. Мајк Конли (Јута Џез)

90. Бади Хилд (Индијана Пејсерс)

91. Анферни Симонс (Портланд Трејл Блејзерс)

92. Кристијан Вуд (Хјустон Рокетс)

93. Ди’Анџело Расел (Минесота Тимбервулвс)

94. Брендон Кларк (Мемфис Гризлис)

95. Киган Мари (Сакраменто Кингс)

96. Сет Кари (Бруклин Нетс)

97. Кевин Лав (Кливленд Кавалирс)

98. Мичел Робинсон (Њу Јорк Никс)

99. Грант Вилијамс (Бостон Селтикс)

100. Богдан Богдановиќ (Атланта Хокс)

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!