Вие имате прво да ја знаете вистината

Ќе успее ли Германија во својот план? Шолц се упатува кон Блискиот Исток, итно започнува изградбата на потребната инфраструктура

Германската канцеларка е на пат да тргне на блискоисточна турнеја на извозници на течен природен гас.

Во актуелната енергетска криза, која тешко ја погоди Германија поради нејзината зависност од руските енергетски извори, владата во Берлин прво издвои 1,5 милијарди евра за купување гас на светскиот пазар, а сега додаде уште 2,5 милијарди евра. Сè на сè, како што пишува Блумберг, повикувајќи се на владин документ до кој имале пристап, за набавка на гас за Германија годинава ќе бидат достапни посебни кредитни линии во вкупна вредност од 15 милијарди евра, а сумата ќе биде распределена во транши.

Целта на Владата, како што и претходно беше најавено, е залихите на германскиот гас во магацините да бидат полни 95 отсто до 1 ноември, а во моментов тие се со капацитет од 90 отсто, додека на почетокот на годинава магацините беа практично празни.

Обезбедете договори
Со цел да се обезбеди снабдување со гас на земјата за оваа зима со многу скромни нивоа кои доаѓаат од Гаспром, а само складиштата не се доволни, германскиот канцелар Олаф Шолц моментално започнува блискоисточна турнеја до извозниците на течен природен гас (LNG). Како што е соопштено, тој викендов ќе посети три земји – Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Катар, а високо на листата е задачата за обезбедување договори за снабдување со ЛНГ, при што министерот за економија Роберт Хабек претпазливо најави дека најверојатно ќе потпише некои договори за LNG во Обединетите Арапски Емирати.

Што може да се очекува во Катар, кој, како што пишува порталот Политико, ги шокираше Германците со високите цени што ги бара за гасот, се уште не е познато, ниту пак се знае што ќе донесе планираната средба со саудискиот принц Мохамед бин Салман. Германија треба да изгради цела серија пловечки терминали за течен природен гас за увоз на големи количества гас со танкери, а според информациите објавени во медиумите, првиот ваков пловечки терминал (ФСРУ) во Вилхелмсхавен треба да профункционира на 21 декември.

Ова лето беше најавено дека вториот терминал за LNG лоциран северозападно од Бремен би можел да биде оперативен оваа година, во Брунсбутел или на почетокот на 2023 година.

Приватен конзорциум
До крајот на 2023 година ќе бидат изградени уште неколку, а германската влада планира да изгради вкупно четири терминали за LNG (другите два ќе бидат лоцирани во Стаде и Лубмин). Летово беше објавено и дека приватен конзорциум гради петти терминал, кој исто така се планира да биде оперативен до крајот на оваа година, исто така во Лубмин, во близина на полската граница. Од опозициската коалиција ЦДУ/ЦСУ велат дека сето тоа нема да биде доволно со оглед на севкупните големи потреби на Германија за гас, а планот со изградба на пловечки терминали за ЛНГ го нарекоа измама. Во меѓувреме, додека забрзано се гради потребната енергетска инфраструктура, договорено е дополнително снабдување со природен гас преку терминалот ЛНГ во холандското пристаниште Ротердам, белгискиот терминал Зибриж и Данкерк во Франција.

Олаф Шолц прави се за да ја намали зависноста на неговата економија од руските енергетски извори.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!