Вие имате прво да ја знаете вистината

BMW ги откри “воените бои“ со кои се враќа на трките на издржливост (фото)

Духовниот наследник на прототипот V12 LMR со кој Баварците “затворија“ најмногу кругови на 24 часа Ле Ман во 1999 година ќе дебитира во јануари на 24 часа Дејтона.

Во одделот за тркачки активности на BMW го тргнаа превезот од прототипот од класата LMDh и ги покажаа официјалните “воени бои“ на автомобилот со кој од следната сезона ќе се натпреваруваат во друштво на најбрзите во северноамериканскиот шампионат IMSA , што од европска перспектива може да се смета за одлична увертира бидејќи BMW се враќа на Светскиот шампионат во издржливост (WEC – World Endurance Championship) во 2024 година.

Прототипот зад името M Hybrid V8 многумина го сметаат за духовен наследник на прототипот V12 LMR со кој фабричкиот тим на BMW беше најуспешен на легендарната трка 24 часа Ле Ман во 1999 година. Се базира на шасијата зад Dallara и е придвижуван од 4-литарски битурбо V8 мотор (640 КС) поддржан од хибридна технологија.

При изборот на боите и дизајнот, BMW не заборави да ги истакне 50-те години од постоењето на својот познат М оддел, а во претстојната сезона на шампионатот IMSA ќе настапат со два автомобили управувани од Connor De Phillippi, Philipp Eng, Augusto. Фарфус, Ник Јелоли и Колтон Херта.

Сепак, вистинската возбуда започнува во 2024 година, бидејќи M Hybrid V8 на BMW се соочува со жестока конкуренција LMDh во FIA ​​WEC, предводена од Porsche и Lamborghini.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!