Вие имате прво да ја знаете вистината

Град на љубовта: Светлата на Ајфеловата кула се гаснат еден час порано

Светлата на Ајфеловата кула , еден од симболите на Париз, главниот град на Франција, беа исклучени еден час порано во петокот како пример за зачувување на енергијата како одговор на актуелната енергетска криза.

Најпрепознатливиот симбол на Париз – Ајфеловата кула моментално е осветлена до еден часот по полноќ со посебен систем за осветлување што и дава треперлив златен сјај. Исклучувањето на светлата во 23 часот и 45 минути ќе овозможи намалување на потрошувачката на енергија за 4 проценти.

Градската управа на Париз предложи светлата да бидат целосно исклучени во 23 часот и 45 минути, кога ќе заминат и последните посетители.

Рефлектори на врвот на кулата висока 330 метри ја направија светилник на ноќното небо во Париз, а 20.000 светлечки светилки и даваа на кулата блескав изглед пет минути на секој час.

Ноќното осветлување годишно троши 6,7 гигавати електрична енергија на час.

Француската влада апелираше до поединците, домаќинствата и деловните субјекти да користат помалку енергија бидејќи земјата се соочува со недостиг на електрична енергија, гас и гориво предизвикани од руската војна против Украина.

Неколку градови го решаваат проблемот со исклучување на светлата на јавните згради и улици кога не се користат.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!