Вие имате прво да ја знаете вистината

Илјадници луѓе протестираат во Мадрид против енергетската криза и високата инфлација

Во Шпанија се одржаа првите големи демонстрации против енергетската криза и високата инфлација што започна со руско-украинската војна.

Илјадници луѓе кои учествуваа во демонстрациите одржани во главниот град Мадрид, на покана на Синдикатот на државните службеници и самовработените на Шпанија (CSIF), маршираа со барање за “фер зголемување на платите, пристојна пензија и квалитетна јавна услуга против социјалното осиромашување“.

Прочитајте го писмото

Во писмото што беше прочитано на крајот од маршот од зградата на парламентот до плоштадот Колон во центарот на градот, тие ја повикаа левичарската влада да им помогне на работниците во борбата против поскапувањата, да обезбедат квалитетни јавни услуги преку обезбедување на потребните ресурси и да започне транспарентна и објективна дискусија за иднината на пензиите.

Истакнувајќи дека трошоците за живот почнаа да растат со појавата на СОВИД-19 и војната меѓу Русија и Украина, Шпанците рекоа: “Не можеме да издржиме до крајот на месецот“.

Највисоко ниво

Едуардо, член на синдикатот кој го обвини премиерот Педро Санчез дека не ги презема неопходните економски мерки, рече дека сè стана многу скапо.

– Сè е двојно поскапо, од струја до намирници. Оваа ситуација не може да продолжи вака. Заслужуваме правична плата – изјави Едуардо.

Една од учесниците на протестот, Еленора, рече дека младите можат да преживеат само благодарение на помошта на нивните семејства.

Годишната инфлација во Шпанија се искачи на 10,8 отсто во јули, над очекувањата на пазарот од 10,6 отсто, што е највисоко ниво од 1984 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!