Вие имате прво да ја знаете вистината

Ким Кардашијан ја прославија облините, а сега на социјалните мрежи ја критикуваат дека е слаба (фото)

Ким Кардашијан неодамна се појави видно послаба и предизвика различни реакции, а многумина на социјалните мрежи го исмеваа нејзиното слабеење.

Трендот на тенкост од почетокот на 2000-тите се врати, а во трендот се приклучи и жената која беше прославена од облините. Сепак, не на сите им се допадна нејзината промена на тежината, а многумина го критикуваат овој тренд.

“Ако мислите дека е охрабрувачки да ја видите Ким Кардашијан како слабее бидејќи се враќа “телото од 2000-тите“, треба да работите на вашата индивидуалност и да престанете да го живеете целиот живот под влијание на микротрендовите“, вели еден од твитерџиите.

Други, пак, сметаат дека тенкоста е тренд долго време.

“Гледаме слаби луѓе насекаде, а дебелите луѓе се рекламираат само кога станува збор за слабеење и болести. Значи, тоа не е споредливо“, напиша едно лице на Твитер.

Трета корисничка на Твитер изјави дека е загрижена за враќањето на трендот на слабеење.

“Секогаш кога ги гледам овие фотографии сум шокиран, бидејќи слабоста се врати и тоа ме загрижува. Мојата ПТСН од раните 2000-ти се прикрадува“, пишува на твитот.

Според Џенифер Ролин, основач на Центарот за нарушувања во исхраната, срамот на маснотиите е личен напад, а не системски проблем.

Иако нарекувањето некого скелет може да биде повредено, дискриминацијата на луѓето со прекумерна тежина е широко распространета во образовните, работните и здравствените услови.

“Иако е погрешно да се каже некому дека изгледа нездраво или премногу слабо, тоа е многу различно од доживувањето системско исклучување и угнетување. Подебелите луѓе често не добиваат унапредувања и имаат помала веројатност воопшто да добијат работа. Веројатно е дека ќе се соочат со медицинска дискриминација или дека лекарите ќе одбијат да ги оперираат додека не достигнат одредена тежина“, вели таа.

Професорката од Универзитетот во Хјустон, Саманта Кван, додава дека, за разлика од луѓето со прекумерна тежина, слабите луѓе имаат тенденција да бидат помалку осудувани поради денешните стандарди за убавина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!