Вие имате прво да ја знаете вистината

Музејот на Порше слави 50 години од првиот 911 со ознака RS (фото)

Посетителите на музејот на Порше во Цуфенхаузен имаат можност да го видат секое Porsche 911 со значка RS (RennSport) на едно место, вклучувајќи го и оригиналниот прототип што ја започна приказната за RS.

Зад името “Духот на Карера РС“ се крие специјална поставка во музејот на Порше во Цуфенхаузен, со која познатата германска автомобилска компанија одбележува половина век од претставувањето на првиот “елфер“ кој ја носеше ознаката РС.

Покрај оригиналниот прототип и тркачката верзија на 911 RSR, Porsche изложи и RS примероци од сериите 964, 993, 996, 997, 991 и 992, а има и ретко ограничено издание на новиот 911 Sport Classic. меѓу експонати на РС.

Создаден со идејата да биде автомобил за секојдневна употреба што возачот може да го однесе на трката и да се врати дома по трката, првата 911 Carrera RS беше придвижувана од 2,7-литарски 6-цилиндричен боксер мотор (210 КС). а публиката имаше премиера на саемот за автомобили во Париз во есента 1972 година.

Порше првично планираше да направи само 500 примероци од најмоќниот и најбрзиот „елфер“ во тоа време, што служеше како основа за тркачката верзија (RSR), но поради огромната побарувачка, на крајот направија 1.580 примероци, кои денес се продаваат на аукции за повеќемилионски суми.

Клиентите можеа да изберат помеѓу две опции. Полесната верзија се нудеше без задни седишта, со помала звучна изолација и без неколку други детали, вклучувајќи ги потпирачите за раце, а со пакетот Touring, поудобната 911 Carrera RS имаше малку помека суспензија, електрично управувани прозорци…

На радост на многу фанови ширум светот, приказната за RennSport на Porsche продолжува. Последниот 911 со волшебната значка (992 GT3 RS) беше претставен минатиот месец. Го придвижува (и овој пат) атмосферски 4-литарски 6-цилиндричен боксер мотор кој развива 525 КС, а во “црвено“ влегува само при 9.000 вртежи во минута Супербрзиот 7-брзински менувач PDK се грижи за преносот на силата до задната оска, а со активната аеродинамика GT3 RS достигнува 100 km/h од место за 3,2 секунди и развива 296 km/h.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!