Вие имате прво да ја знаете вистината

Новак: Најпрекрасниот момент што сме го доживеале (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците од првата победа по финалето на Вимблдон и збогувањето на Роџер Федерер.

Во саботата, во првиот меч по 10 јули и финалето на Вимблдон, Ѓоковиќ го победи Френсис Тиафое со 2-0 во сетови.

Српскиот тенисер беше исклучително задоволен од својата игра.

“Благодарам на сите што дојдовте вечерва, тоа ни значи многу. Немам играно неколку месеци, последниот меч беше во близина на оваа сала во финалето на Вимблдон. Морам да кажам, доста солиден натпревар од моја страна. … Добро ја видов топката, не многу направив лошо и со возачот не можам да бидам со враќањето на Тур. Победата е и за тимот по многу емотивен ден вчера. Не беше лесно да се рестартираш. Среќен сум поради добрата игра и тоа што му донесов два бода на тимот“, изјави тој .

“Мислам дека сите ќе се согласиме дека ова беше еден од најубавите моменти што сме ги доживеале, во живо или на телевизија. И низ целиот свет. И некогаш. Сите знаевме дека ќе биде емотивно збогување. Мислам дека сите не одзема моментот. Беше сплет на емоции – Бев тажен затоа што еден од најголемите спортисти го напушташе тенисот, но од друга страна, да го видам среќен за тоа како испадна сето тоа, па бев многу среќен што можев да бидам сведок на ова. Еден од најубавите моменти што некогаш сум ги доживеал. Сигурен сум во тоа. Зборувам за себе, но она што најмногу ме натера да биде емотивно беше кога неговите деца излегоа на теренот. Ме расплака. прекрасен момент. Убаво беше да се видат Мирка, неговите родители, децата и сите кои беа неизбришлив дел од неговата кариера и живот“, рече Новак и продолжи:

“Го разбирам и се сочувствувам со Роџер затоа што целосно разбирам што е потребно да се биде на турнејата толку долго. Ова е индивидуален спорт и луѓето мислат дека сме само ние, да победиме или загубиме, ние ја добиваме вината или пофалбите. Тоа е донекаде точно но ништо не би можеле да направиме без поддршката од најблиските.. Сопругата Мирка и другите му дозволија толку долго да игра на највисоко ниво. Сега премногу зборувам… Има толку многу Сакам да кажам, извинете, не сум бил долго време на Тур… Ах, бев сведок на нешто неверојатно, но сепак сега морам да трчам затоа што морам повторно да бидам на теренот во 20 минути“.

Сепак, имаше време за последно прашање пред двојката со Беретини.

“Играњето со Матео ќе биде забавно. Ќе го вежбам мојот италијански јазик на теренот. Се надевам дека ќе му донесеме нова победа на Тим Европа“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!