Вие имате прво да ја знаете вистината

Принцезата Шарлот носеше посебен брош: Елизабета Втора и подари парче накит зад кој има приказна од 1929 година

На погребот на кралицата Елизабета Втора , една од внимателно следените членови на кралското семејство беше малата принцеза Шарлот, нејзината правнука.

Принцезата Шарлот го привлече вниманието на себе со својот став и зрелост што ги поседува иако е мало девојче, а многумина го коментираа нејзиниот избор на гардероба, како и вродените дамски движења што ги имала.

За настанот на векот и погребот на нејзината прабаба, Шарлот носеше црн капут, на кој се истакна црниот капут и брош во форма на потковица, зад кој се крие долга семејна историја. 

Медиумите дознаа дека овој скап брош и припаѓал на мајката на кралицата Елизабета Втора , а таа решила да и го остави во наследство на малата принцеза. Познато е колку кралицата сакала коњи, па не е чудно што овој брош бил едно од нејзините најважни богатства.

За прв пат го носела нејзината мајка далечната 1929 година, а фотографијата која го докажува се наоѓа и во нејзината коњаничка книга.

Принцезата Шарлот го носеше овој брош на левата страна од палтото, а сите останати членови на кралското семејство имаа симболичен накит што им го подари самата кралица. Меган Маркл носеше ѓердан и обетки кои ѝ ги подари Елизабета кога за прв пат се појавија заедно во јавноста, додека Кејт Мидлтон се одлучи за бисерни нитни и ѓердан со дијамантски затворач, кои беа дел од омилената колекција на кралицата.

Инаку, Елизабета Втора особено сакала брошеви, па поседувала импресивна колекција од овие парчиња накит, сите имале некаква сентиментална вредност, а многу од нив ги носела како дипломатски гест при разни државни посети.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!