Вие имате прво да ја знаете вистината

Тропската бура Јан се приближува до Флорида

Гувернерот на американската сојузна држава Флорида, Рон Де Сантис денеска прогласи вонредна состојба во 24 окрузи, поради зајакнувањето на тропската бура Јан, која се наоѓа над Карибите и стравува дека ќе донесе обилни врнежи и урагански силни ветрови до Флорида следната недела.

Де Сантис им порача на жителите на Флорида и на локалните власти да се подготват додека се приближува бурата и побара од федералните власти да прогласат вонредна состојба, пренесува “АП”.

Националниот центар за урагани предвидува дека тропската бура Јан ќе се движи низ западна Куба и ќе се приближи до Флорида на почетокот на следната недела со јачина на ураганот.

Оваа бура има потенцијал да прерасне во голем ураган, затоа ги охрабруваме сите жители на Флорида да се подготват. Се координираме со сите државни и локални партнери и ги анализираме можните ефекти од ова невреме – се вели во соопштението на Де Сантис.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!