Вие имате прво да ја знаете вистината

Федерер одигра невиден поен на неговото збогување, никому не му беше јасно што се случи (видео)

Роџер Федерер во својот последен меч во кариерата не успеа да оствари победа во пар со Рафаел Надал. Американците Џек Сок и Френсис Тиафо победија со 2:1 во сетови (4:6, 7:6 (2), 11:9), а покрај емотивното збогување беше забележан и еден необичен поен, за кој најпрвин на никому не му беше јасно.

Роџер одигра форхенд во третиот гем од првиот сет, Надал и тој почна да слави, но потоа застана. На успорената снимка само се гледаше дека ја испрати топката низ дупката на врвот на мрежата.

Ѓоковиќ исто така стана и се приближи до теренот за да види каде отиде топката, а судијата Мохамед Лахјани со насмевка им објасни на сите што се случи.

Правилата се дека топката мора да оди преку мрежата, па бодот се доделува на Светскиот тим.

Сепак, резултатот беше поинаков. Сцените од лондонската О2 Арена од прошталниот меч на Роџер Федерер го обиколија светот и долго ќе се паметат.

Швајцарецот плачеше и не можеше да ги сокрие емоциите, но солзите на неговите најголеми ривали Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ посебно ги допреа сите и го обиколија светот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!