Вие имате прво да ја знаете вистината

Јелена Ѓоковиќ искрена за своите деца и бракот со славниот тенисер

Новак и јас сме како другите парови , имаме конфликти како повеќето луѓе во брачна заедница. Не сакам да давам идеја дека бидејќи сме познати личности, се е убаво, прекрасно, бајковито како кај нас, признала сопругата на Новак Ѓоковиќ (35), Јелена Ѓоковиќ (36). Таа гостуваше во емисијата “Кец на елијен“, каде се осврна на родителството и бракот со познатиот тенисер.

Научени лекции

– Медиумите создаваат слика за успешни луѓе како да се некоја недостижна точка за многу луѓе, бидејќи не е така. Се трудам да бидам на исто ниво како сите, затоа отворено зборувам за родителството – изјави Јелена.

Мислела дека родителството ќе и дојде природно, како процес, како што вели, инстинктивен за сите. Меѓутоа, она што ѝ беше природно е да ги повтори сите научени лекции кои потсвесно, како што вели, ги апсорбирала во детството.

– Поради ова, моите реакции на одредени однесувања на моите деца беа такви што викав или бев фрустрирана, чувствував дека треба да се смени бидејќи моето дете не е онака како што фантазирав. Кога ќе почнат да се случуваат овие работи, ние постојано сме во некаков конфликт и во постојан отпор кон она што се случува. Тука ми помогна докторот, кој ми објасни дека треба да работиме на себе. Дојдов кај неа слушајќи ги препораките на Опра Винфри – изјавила Јелена.

Сопругата на Новак Ѓоковиќ во Србија ја донесе светски познатата докторка Шефали Цабари, која е психолог и автор на неколку бестселери.

Што значи свесно родителство?

Јелена ги објасни научените лекции.

– Важно е да бидеме подобри за да бидеме подобри за другите. Постојано се занимаваме со детето, треба да го прифатиме детето како што е, треба да го сакаме и почитуваме. Неговиот автентичен израз треба да се прифати. Свесното родителство го става акцентот на родителот. Тој е оној кој мора да порасне – рекла таа, а потоа се навратила на тоа како изгледа животот на децата на познатите родители.

-Кога ги гледаме децата на познатите личности сме нешто покритични кон нив. Преку однесување, преку мимики, со кого се итн… Жал ми е што гледам такво нешто затоа што сите имаме право да живееме различни искуства, дури и да грешиме, и тоа е во ред. Како на познатите луѓе и на децата да не им се простуваат грешките. Би сакала да ги заштитам моите деца, но не сум сигурна дека ќе успеам. Тоа е нивниот пат кој морам да го прифатам како таков. Родени се во ова семејство и тоа го имаат – заклучила таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!