Вие имате прво да ја знаете вистината

Citroën претставува специјално Берлинго: Духот на легендарниот 2CV е сè уште жив (видео)

Италијанскиот конструктор Казелани ги здружи силите со дизајнерскиот тим на Citroën за да го трансформира Citroën Berlingo во легендарното комбе 2CV.

На каросеријата, која сега е обликувана во “винтиџ“ стил, конверзијата се истакнува со голем заоблен преден дел, додека маската во облик на М гордо ги истакнува шевроните на Citroën, големите тркалезни фарови, додека посебен детал се брановидните панели на страните, задниот дел и елементите на покривот.

Berlingo 2CV Fourgonnette ќе се продава од Caselani, официјално лиценциран од Citroën. Комерцијално возило со големина „М“ (4,40 m) ќе биде достапно за професионалци, а подоцна ќе биде произведена верзија за одмор за луѓе. Ќе се нудат сите типови на мотори како во стандардното Берлинго, вклучително и електричните.

Нарачките за 2CV Fourgonnette ќе бидат достапни од 1 октомври, а производството треба да започне во јануари 2023 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!