Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА – СИТЕ ЗБОРУВААТ ЗА ДОКТОРКАТА МАРИЈАНА: ЈА ЗАТЕКНАЛЕ ТРУДНА ВО ЛОГОР, КОГА ИЗЛЕГЛА ДОЖИВЕАЛЕ ШОК (ФОТО)

Лекарите состојбата на мајката и детето ја оценуваат како „добра“, пренесува TVP World.

Украинската воена лекарка Маријана Мамонова, која пред неколку дена беше ослободена од руско заробеништво, роди ќерка, објавија во неделата украинските медиуми.

Лекарите состојбата на мајката и детето ја оценуваат како „добра“, пренесува TVP World.

Мамонова била заробена на почетокот на април во озлогласената фабрика за челик Азовстал во Маријупоље. Таа била приведена во камп во Оленивка, место во источна Украина под руска контрола. Тој логор неодамна бил потресен од задната експлозија во која загинале неколку десетици затвореници, а Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за таа трагедија.

Бремената Маријана стана еден од симболите на украинскиот отпор, а за потценување е да се каже дека сите во Киев беа изненадени кога бремена млада девојка излегла од автобус за време на размената на затвореници.

Нејзиниот сопруг Василиј дознал дека ќе стане татко додека Маријана била на бојното поле. Трудницата била сместена во ќелија со уште 20 лица и на почетокот морала да спие на подот.

  • Кога ни кажа дека е бремена, сите веднаш се обидоа да и помогнат, и дадоа храна и се погрижија да има свеж воздух, изјави за Би-Би-Си друга затвореничка Ана Ворошева, која била ослободена во јули. Подоцна, Маријана била преместена во помала соба со помалку затвореници. Отпрвин, таа се надеваше дека ќе биде ослободена како дел од размената на затвореници, но како што одминуваше времето, таа стана сè позагрижена дека ќе се породи во логорот.

Мамонова беше меѓу повеќе од 200 ослободени украински воени затвореници кои Украина успеа да ги размени на 21 септември за 55 руски војници и близок сојузник на Владимир Путин, Виктор Медведчук. Генералот Кирило Буданов, шеф на Украинската одбранбена разузнавачка служба, објави дека некои од затворениците ослободени од руско заробеништво биле брутално мачени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!