Вие имате прво да ја знаете вистината

Зеленски е шокиран што Израел не и помогна на Украина со оружје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговите разговори со израелското раководство не вродиле со плод.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека е шокиран што Израел се уште не и помогнал на неговата земја со оружје, јавува Anadolu Agency (AA).

„Не знам што се случи со Израел. Искрено, шокиран сум бидејќи не разбирам зошто не можеа да ни дадат противвоздушна одбрана“, рекол Зеленски, пренесува „Катар трибјун“, повикувајќи се на извори од украинското претседателство. .

Катарскиот дневен весник наведува дека коментарите на Зеленски биле поостри од претходните што ги даде во март кога го критикуваше Израел за неговата неподготвеност да испрати оружје во Украина за да и помогне на земјата во борбата против руските напади.

„Ги кажувам фактите. „Моите разговори со израелското раководство не помогнаа ништо за Украина“, рече Зеленски.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!