Вие имате прво да ја знаете вистината

Цените на нафтата паднаа за пет отсто, што е најниско ниво од јануари

Падот на цените на „црното злато“ на најниските нивоа од почетокот на годината е последица на забавувањето на растот на најголемите светски економии и зголемениот ризик од рецесија.

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, четврти пат по ред, спуштајќи се на најниско ниво во последните осум месеци, бидејќи централните банки ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација, што може да предизвика рецесија, а со тоа и пад на побарувачката за „црното злато“.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела се лизна за 5,7 отсто, на 86,15 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот падна за 7,5 отсто, на 78,75 долари, пренесува Хина.

Падот на цените на најниско ниво од средината на јануари е последица на забавувањето на растот на најголемите светски економии и зголемениот ризик од рецесија.

Поради високата инфлација, централните банки ги зголемуваат каматните стапки, што го забавува растот на економиите и со тоа ја ослабува побарувачката за енергетски производи.

„Многу е веројатна рецесија во еврозоната“
Американската и швајцарската централна банка минатата недела ги зголемија клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени, а британските и норвешките централни банки за половина поен.

Трговците стравуваат дека повисоките трошоци за задолжување ќе го задушат економскиот раст и ќе предизвикаат рецесија, а нивните стравови беа поттикнати од истражувањето на S&P Global, кое покажа пад на индексот PMI на деловната активност во еврозоната во септември трет месец по ред.

„Многу е веројатна рецесија во еврозоната“, заклучи економистот на S&P Global, Крис Вилијамсон.

Како резултат на тоа, цената на нафтата падна за околу пет отсто во петокот.

„Слабите европски PMI индекси, загриженоста за растот поради агресивното заострување на монетарната политика во САД и Европа тежат на ризичните средства. Дури и цените на нафтата не се имуни на овие стравови поврзани со растот“, објаснува Џовани Стауново од швајцарската банка УБС.

На цената на нафтата негативно влијаеше и зајакнувањето на доларот.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, порасна за околу три отсто минатата недела и достигна ново највисоко ниво во последните 20 години.

Ова ја прави нафтата поскапа за купувачите во други валути, а со тоа негативно се одразува на побарувачката.

„Стравот од рецесија, честите зголемувања на каматните стапки од страна на централните банки и јачината на доларот ги надминаа геополитичките тензии“, вели Тамас Варга од PVM Oil Associates.

Британската фунта падна на рекордно ниско ниво
На азиските берзи цените на акциите паднаа и во понеделникот, продолжувајќи го трендот на намалување од минатата недела.

Британската фунта падна на историски минимум во однос на доларот, бидејќи инвеститорите се загрижени за економскиот план на новата британска влада.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, падна за околу еден процент во 7:00 часот, лизгајќи се на најниското ниво во последните две години.

Азиските берзи не успеваат да се стабилизираат, откако минатата недела потонаа повеќе од три отсто.

Инвеститорите се повлекуваат од поризични инвестиции бидејќи централните банки во светот поради високата инфлација агресивно ги зголемуваат каматните стапки, што не е во прилог на берзите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!