Вие имате прво да ја знаете вистината

Шест мигранти, меѓу кои две бебиња и три деца загинаа во Егејското Море

Откако грчките сили ги вратија мигрантите во турските територијални води, нашата крајбрежна стража спаси 66 лица, а шестмина од нив загинаа, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција.

Шест илегални мигранти, меѓу кои две бебиња и три деца, ги загубија животите во вторникот кога грчките сили ги вратија во турските територијални води во Егејското Море, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција, јавува Anadolu Agency (AA).

„Турската крајбрежна стража пронашла безживотни тела на шест нерегуларни мигранти и спасила 66 мигранти кои биле на четири сплавови за спасување во близина на брегот на Мармарис“, соопшти Министерството.

Спасените мигранти им кажале на претставниците на турската крајбрежна стража дека грчките сили ги вратиле во турските територијални води додека патувале на четири сплавови за спасување.

Единиците на турската крајбрежна стража со хеликоптер, авион и чамец биле веднаш испратени на местото на настанот.

Благодарение на нивните напори за спасување, спасени се 66 мигранти“, се вели во соопштението.

Се додава дека седуммината спасени се држеле за полупотопен сплав за спасување, но пронајдени се и мртвите тела на шест неправилни мигранти, меѓу кои една жена, две бебиња и три деца.

Анкара и глобалните групи за човекови права постојано ја осудија нелегалната практика на Грција да ги враќа барателите на азил во турските води и им не дозволува влез во Грција, велејќи дека тоа ги крши хуманитарните вредности и меѓународното право со загрозување на животите на ранливите мигранти, вклучително и жени и деца.

Туркие е клучна транзитна точка за барателите на азил кои сакаат да преминат во Европа и да започнат нов живот, особено оние кои бегаат од војна и прогон.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!