Вие имате прво да ја знаете вистината

Втората највисока зграда во светот: Облакодерот Мердека во Малезија ќе има 118 ката

Наскоро ќе биде завршена изградбата на облакодерот Мердека 118, највисоката зграда во Малезија и Југоисточна Азија.

Кулата од 118 ката се очекува да биде завршена до средината на следната година. Овој фасцинантен облакодер е висок 678,9 метри и е дизајниран од австралиското студио Fender Katsalidis. Името на зградата, Мердека (што значи независност), е инспирирано од нејзината близина до два стадиони – Стадион Мердека и Стадион Негара. Кулата на зградата беше завршена во ноември 2021 година.

Зградата ќе се состои од 100 ката простор за изнајмување, вклучувајќи 83 ката канцелариски простор, 12 ката хотелски соби, 5 ката од хотелски резиденции и еден кат со опсерваторија која ќе биде највисоката палуба за набљудување во Југоисточна Азија. Највисоката зграда во светот моментално е Бурџ Калифа во градот Дубаи во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), чија висина е 828 метри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!