Вие имате прво да ја знаете вистината

Столтенберг: Употребата на нуклеарно оружје од страна на Русија е неприфатлива

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека секоја употреба на нуклеарно оружје е неприфатлива и доколку Русија го употреби, тоа ќе има сериозни последици.

„Секоја употреба на нуклеарно оружје е апсолутно неприфатлива, тоа целосно ќе ја промени природата на конфликтот, а Русија мора да знае дека во нуклеарна војна не може да се победи и дека таква војна никогаш не смее да се води“, рече Столтенберг.

„Кога повторно и повторно гледаме таква нуклеарна реторика од Русија, од претседателот на Русија Владимир Путин, тоа е нешто што мораме сериозно да го сфатиме и затоа испраќаме јасна порака дека тоа ќе има тешки последици за Русија“, вели генералниот секретар на Северноатлантската алијанса.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!