Вие имате прво да ја знаете вистината

ТУРЦИТЕ ВЕРУВААТ ДЕКА АКО ОВИЕ 2 СОСТОЈКИ СЕ ДОДАДАТ ВО ДОМАШНОТО КАФЕ ЌЕ ЖИВЕАТ ЗДРАВО И ДОЛГО: Ова е рецептот за долговечен пијалок

Бевме многу изненадени кога видовме во едно мало село во Турција како го пијат првото утринско кафе.

Неодамна се вративме од одмор во Турција. Таму пробавме пијалок што го нарекуваат „пијалок на долг живот“. Еднаш неделно во домашното кафе (турско) додаваат пола лажичка природен мед и малку сок од лимон.

Во Турција се верува дека кафето подготвено на овој начин има смирувачки ефект врз телото. Медот, кој содржи фруктоза и гликоза, многу добро му помага на црниот дроб и го намалува шеќерот во крвта.

Лимонот го намалува крвниот притисок и го зајакнува имунитетот. Поради сите овие корисни својства, овој пијалок е наречен „пијалок за долговечност“.

Сепак, овој пијалок не треба да се злоупотребува, бидејќи може да предизвика негативни реакции кај луѓето склони кон алергии.

Подготовка: Сварете средно јако кафе, па истурете го во шолја. Кога малку ќе се олади додадете мед и неколку капки лимон.

Пијте го овој напиток барем еднаш неделно, не повеќе од тоа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!