Вие имате прво да ја знаете вистината

ОТКРИЕН АВИОН КОЈ ИСЧЕЗНА ВО 1960 година: Поради рекордното топење на швајцарските глечери, се појави карпа која со милениуми била под мразот

Глечерите во Швајцарија се топат оваа година со најбрзо темпо од почетокот на евиденцијата пред повеќе од еден век, соопшти во вторникот надзорното тело ГЛАМОС.

Топењето беше толку екстремно што на една локација се појавија карпи кои беа под мразот со милениуми, а на друга локација беше откриен авион кој исчезна пред неколку децении, поточно во 1960 година.Многу помали глечери целосно исчезнаа. Глечерите изгубија дополнителни шест отсто од преостанатиот волумен оваа година во споредба со минатата година.

Врз основа на климатските сценарија знаевме дека оваа ситуација ќе се случи, но некогаш во иднина. Знаејќи дека иднината веќе пристигна, беше изненадувачко и шокантно искуство ова лето – изјави Матијас Хус, шеф на ГЛАМОС.

Повеќе од половина од глечерите на Алпите се наоѓаат во Швајцарија, а во оваа област просечната температура се зголемува двојно побрзо отколку на глобално ниво. Научниците низ Алпите, вклучително и Хус, беа принудени да направат итна поправка на нивната опрема на десетици локации бидејќи топењето на мразот се закануваше да ги отстрани мерните шипки и да изгуби податоци.

Годинава се изгубени околу три кубни километри мраз, што е резултат на екстремно слабите снежни врнежи минатата зима во комбинација со повторливи топлотни бранови. Снежните врнежи помагаат да се надополни мразот што се топи во текот на летото и помага да се заштитат глечерите од понатамошно топење со рефлексија на сончевата светлина назад во атмосферата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!