Вие имате прво да ја знаете вистината

(ВИДЕО) „Западот ни се потсмева, луѓето бегаат… Кој ќе не брани?“ – Пропагандистот на Путин револтиран: „Ова е загрижувачки!“

„Ние не сакаме војна. Тоа е изборот на Западот. Навистина сум изненаден од тоа што се случува, светот го загуби својот правец“, рече тој во својот монолог.

Рускиот ТВ водител Владимир Соловјов, инаку голем пропагандист на Путин, во последното обраќање на државната телевизија се пожали на луѓето кои бегаат од Русија и им порача на мобилизираните да се борат како што ги учат.

„Навистина е загрижувачки што по Харков немаше операција за отстранување на оваа горчина. Исто така, териториите не беа вратени или беа земени нови. Цел Запад почна да не’ исмева. Имам големо барање за нашата војска: Ве молам, започнете да се борите според правилата, како што ве учеле. Ајде повторно да почнеме да ослободуваме места. Мобилизирани се 300.000“ – рече Соловјов, а потоа длабоко воздивна со кратка пауза…

„Луѓето велат: Сакам да одам во војна, дајте ми шанса. Најважни ни се осигурителите и финансиерите, тие се важни за да не се урне финансискиот систем во Русија. Но, луѓето од далечниот север, загрозените популации, малите етнички групи… мора да им дадеме шанса“ – продолжи Соловјов, а потоа го нападна Западот.

„Неколку луѓе ми покажаа западна пропаганда. Тие несомнено лажат, но ајде да размислиме за ова. Што и треба на армијата, кажете. Ние, граѓанското општество, ќе ве поддржиме. Но, конечно да почнеме да ја ослободуваме територијата и да победуваме“, рече тој.

Потоа ги допре оние што бегаат од земјата.

„Можам да избегам во Казахстан, во Грузија. Познати блогери и други, сето „тоа“ избега“, истакна тој и потоа пушти снимка од проповедта на папата.

„Сега сите бегаат. И кога ќе заврши оваа војна за неколку години, да, една година, кога некој ќе пролее крв, како ќе се вратите, како ќе живеете? Ако почнат да ги бомбардираат Ростов, Курск и Брајанск, се надевам дека некој ќе не брани, но кој? Ако си го сокрил внукот во подрумот на викендицата, кој ќе не брани? Нема да може да седи таму со години. Ако не го подигнеш својот крст, ќе добиеш два. Може да добиете срцев или мозочен удар од страв“, рекол свештеникот за време на проповедта, по што Соловјов продолжил со својот монолог.

„Се разбира, ние не сакаме војна. Тоа не беше наш избор, тоа беше избор на Западот. Јас сум всушност изненаден од она што се случува во светот. Мислам дека тоа не е добро. Светот како да го изгубил својот правец. Нема повеќе добро и зло, вистина или лага. Се е во некаква сива зона“ – заврши Соловјов.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!