Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗНАК ЗА ТРЕВОГА – Кинеска инвазија на Стариот континент: “Тие се насекаде околу нас, а нивниот план е јасен. Губиме милијарди”

Западните разузнавачи веруваат дека кинеските операции на тлото на Европа се сè пософистицирани и сеопфатни

Тоа беше како епизода од шпионскиот трилер “The Bureau”. Високо рангиран француски разузнавач познат само како “Henri M” е испратен во Пекинг, каде што се заљубил во преведувачка на амбасадорот и почнал да испраќа корисни разузнавачки информации кои биле класифицирани како тајна. Недолго потоа, тој беше отповикан, вратен во Франција, а во 2020 година беше осуден на осум години затвор за давање информации на странска земја.

Во исто време, како што објави Financial Times, злосторството е извршено пред речиси две децении. Неговиот колега Pierre-Mare H, кој работел во Кина до 2017 година, добил 12 години затвор.

Драстичните казни се дел од одлуката на Франција да користи екстензивно судење за откривање на злосторствата, но исто така ги одразува растечките европски стравови дека кинеските служби за шпионажа и контраразузнавање претставуваат сè поголема закана за Европа, дури и поголема од онаа што доаѓа од Русија.

“Кинеското разузнавање не е помалку опасно. Згора на тоа, нивните шпионски операции сега се дури и подобри од руските“, потврдил поранешен висок функционер на американската ЦИА за Европа.

Фајненшл тајмс истакнува дека Кина е веќе позната по своите напредни сајбер напади, како нападот врз Microsoft 2021 година кога беа оштетени 30.000 организации ширум светот, а докажано е дека нападот го извршила група под покровителство на официјален Пекинг. Кина, се разбира, ги отфрли тие обвинувања. Но, сè понапреден е и методот на собирање податоци преку директно човечко дејство на теренот (HUMINT), што на Запад се толкувало како сигнал за тревога.

“Русите прават шпионажа уште пред Советскиот Сојуз, тие тоа многу го сакаат“, вели поранешниот шеф на британската разузнавачка агенција МИ6, Alex Younger, посочувајќи дека Кинезите имаат послаби софтверски способности кога станува збор за вештачката интелигенција, но опасно се приближуваат до руското знаење.

Шефот на МИ5, Ken McCallum, вели дека кинеската комунистичка партија инвестира многу во развојот на шпионажата.

“Ние овде не викаме ‘волк, волк’, туку ова е веќе сериозна безбедносна закана”, заклучува тој.

Друг разузнавач вели дека кинеската шпионажа не е слична на руската и дека е многу тешко да се каже кој е, а кој не е агент. На пример, руските шпиони главно се фокусирани на високи функционери и развиле бројни разузнавачки вештини како што се кршење кодирани информации со цел да дознаат конкретни информации. Сепак, Кинезите многу пошироко го развиваат својот шпионски систем, па се занимаваат и со политичко влијание, лобирање или пласирање комерцијални реклами кои го менуваат јавното мислење или собираат технолошки информации. Кинеската варијанта вклучува “пристап на целото општество”.

“Русите понекогаш знаат да бидат несмасни и арогантни, а кинеското разузнавање избегнува секаква можност за скандал бидејќи сака да го зачува угледот на добри билатерални односи“, вели американскиот разузнавач, додавајќи дека ова е сосема нова парадигма во меѓународните разузнавачки операции. Таквата тактика понекогаш може да пропадне, па можно е неколку исти разузнавачи да ја надгледуваат истата цел, но и покрај некои грешки, тие сепак се многу ефикасни. Така, една проценка вели дека штетата од индустриската шпионажа што Кина ја изврши против американски компаниите се проценуваат на околу 600 милијарди долари годишно, а ЕУ смета дека овие операции на ЕУ чинат 50 милијарди долари годишно, но и губење на повеќе од 670 илјади работни места.

“Ефикасноста е многу важна за кинеското разузнавање”, вели Nigel Inkster, исто така поранешен директор на MI6 и стратег за меѓународни односи.

ФТ истакнува дека Европа досега протерала повеќе од 600 руски дипломати и разузнавачи од почетокот на инвазијата на Украина. Сепак, слична ситуација со Пекинг би можела да биде значително понапорна бидејќи ќе биде многу тешко да се утврди идентитетот на сите бројни разузнавачи.

Претставникот на ФБИ изјави дека напорите што Кина ги вложува во такви операции е апсолутно неверојатен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!