Вие имате прво да ја знаете вистината

СЛУЖБЕНИ ЛИЦА НА САД И ТУРЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: РАЗГОВАРАА ЗА УКРАИНА, НО ЕДНА ТЕМА БЕШЕ МНОГУ ПОВАЖНА

Русија е на удар од осудата на двете земји

Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк Саливан денеска во Истанбул разговарал со советникот на турскиот претседател Ибрахим Калин за „напредокот во процесот на пристапување на Финска и Шведска во НАТО“, соопшти Белата куќа.

За време на средбата, која претходно не беше објавена за медиумите, Саливан и Калин разговараа и за „осудување на обидот на Русија за илегална анексија на украинска територија“, се додава во соопштението на Белата куќа.

Тие, наводно, разговарале за поддршката за мировните преговори меѓу Ерменија и Азербејџан, како и за важноста на дијалогот и дипломатијата за решавање на какви било спорови во источниот Медитеран, пренесува Ројтерс. Шведска и Финска поднесоа барање за влез во НАТО, но Турција, членка на НАТО, се спротивстави.

Турција го укина ветото за членство на Финска и Шведска во НАТО, по договорот што трите земји го постигнаа на маргините на самитот на НАТО во Мадрид во јуни годинава. Анкара побара овие нордиски земји да престанат да ги поддржуваат терористичките групи, како што е Курдистанската работничка партија, и да ја укинат забраната за продажба на одредено оружје на Турција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!