Вие имате прво да ја знаете вистината

Велика Британија го задржува ракетниот одбранбен систем во Полска

Зборувајќи за новинарите за време на неговата посета на полскиот град Замошќ, Валас рече дека ќе го продолжи распоредувањето на противвоздушни системи во Полска.

Велика Британија планира да го продолжи распоредувањето на ракетниот одбранбен систем Sky Sabre во Полска, изјави во вторник британскиот секретар за одбрана Бен Валас, јавува Anadolu Agency (AA).

Во изјавата за новинарите за време на неговата посета на полскиот град Замошк, Валас рече дека ќе го продолжи распоредувањето на противвоздушни системи во Полска.

„Одлучивме да го продолжиме распоредувањето на нашите противвоздушни системи со среден дострел за да се осигураме дека Полска не е изложена на ризик додека обезбедува помош за Украина“, рече тој.

Тој не прецизираше колку долго ќе трае распоредувањето на системот за противракетна одбрана.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак во јули изјави дека ОК ќе го распореди системот во Полска. Се веруваше дека распоредувањето ќе трае не подолго од шест месеци.

Овој потег е дел од надградбата на средствата на НАТО во Полска и во регионот со цел да се одврати можна руска агресија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!