Вие имате прво да ја знаете вистината

Вучиќ: Она за што беше обвинета НИС во Темишвар нема врска со нас

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по повод упадот на румската полиција во седиштето на НИС Петрол во Темишвар и приведувањето на неколку лица на распит изјави дека меѓу нив нема српски државјани и дека има нема врска со Србија.

„Тоа е во мнозинска сопственост на Русија, ќе видиме што се случи, ќе ги прашаме нашите романски пријатели за дополнителни информации“, изјави Вучиќ на новинарите во Будимпешта, наведувајќи дека НИС купила свои компании „ќерки“ во неколку земји.

Како што наведе, една подружница на компанијата во Романија сега е обвинета за „вршење шпионски или тајно откривање активности.

„Само тоа ни недостигаше. Па, сега објасни дека нема врска со српската држава, ќе биде насекаде во светот вести ако се појави и ќе биде НИС од Белград, но што ќе правиш“, рече Вучиќ.

Медиумите објавија дека романската полиција утрово извршила рација во седиштето на НИС Петрол во Темишвар поради сомневање дека информации за резервите на нафта во таа земја стигнале до Белград и Москва, иако НИС имала обврска да ја извести романската држава за овие откритија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!