Вие имате прво да ја знаете вистината

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ПОДГОТВУВА НОВ УДАР КОН ПУТИН! СУРОВИОТ ПОТЕГ МОЖЕ ДА СЕ ВРАТИ КАКО БУМЕРАНГ: Сè се прави во најголема тајност

Во „приватни разговори“, амбасадорите на ЕУ се договорија за нов пакет санкции против Русија во врска со ограничувањата на цената на нафтата.

Како што објави Блумберг, амбасадорите на ЕУ постигнале компромис за нов пакет санкции против Русија, кој вклучува ограничување на цената за продажба на нафта на трети земји преку бродски транспорт , што ја проширува идејата за забрана на осигурување и други финансиски услуги за транспорт. Руската нафта над одредена цена.

Официјална потврда на договорот се очекува денеска во текот на денот. На дискусијата на амбасадорот, која траеше доцна во ноќта, наводно било поставено прашањето за последиците за земјите со голема флота за транспорт на нафта, а Грција, Кипар и Малта исто така изразиле загриженост за ефективноста на новиот механизам за санкции, како и неговиот пошироко влијание. Во извештајот на Блумберг се наведува дека изворите побарале да останат анонимни бидејќи разговорите на амбасадорот наводно биле „приватни“.

За краток период се повторува дека високата политика бара „приватни разговори“ за работи кои не можат да бидат од поголем јавен интерес, што е многу необично. Во случај на непредвидени последици од санкциите, проблем нема да бидат анонимните амбасадори, туку мнозинството граѓани на ЕУ.

Неодамна, исто така, во приказните за пренесување предупредувања до Русија за катастрофалните последици од употребата на нуклеарно оружје , се споменува и комуникација преку „приватни канали“ и остана нејасно зошто толку важно прашање не е формално соопштено со руската страна. , преку дипломатски канали, од високи американски функционери и (или) избрани претставници на ЕУ.

Како и да е, по средбата не се знае кој точно инсистирал да се активира горната граница на цената на руската нафта, иако оваа мерка најверојатно драстично ќе ја намали достапноста на нафта за членките на ЕУ кои се согласија на овој облик на санкции. . Во случај на пад на достапноста на нафтата на пазарот, граѓаните и компаниите на ЕУ може да очекуваат дополнително зголемување на цената на клучниот извор на енергија.

Последниве недели таа цена се спушти на ниво од околу 80-90 долари, а членовите на организацијата ОПЕК+ во моментов се договараат да го намалат производството на нафта за повторно да ги подигнат цените над 100 долари за барел и да постигнат најдобар можен профит. , како веќе да не заработиле огромни суми благодарение на глобалниот геополитички конфликт.

Поради одлуката на организацијата ОПЕК+, која, треба да се нагласи, сама по себе ќе ја турне цената на нафтата над 100 долари, американските власти веќе разговарале со претставници на домашната нафтена индустрија и им порачале да го намалат извозот. кон Европа и да почне да складира стратешки резерви бидејќи во спротивно Белата куќа ќе нареди.

Тоа значи дека ЕУ најверојатно ќе се соочи со намалени испораки на нафта не само од Русија, туку и од Соединетите Држави и ќе стане зависна од новите, повисоки цени поставени од арапските автократии, што би можело да го зголеми инфлаторното влијание на стариот континент. Тешко е да се процени какво ниво на цената на нафтата треба да очекуваме, но можно е во ЕУ да биде многу над 100 долари и тоа со недостиг.

Во еден момент се чинеше дека ЕУ се откажа од механизмот за ограничување на нафтата, но очигледно поради ескалацијата на тензиите по најавата на Путин за мобилизација и украинските воени успеси, дел од носителите на одлуки во ЕУ сметаа дека тоа е неопходно да се ризикува продлабочување на енергетската неизвесност и нови шокови во бизнисот со Русија.цена. Можно е дел од носителите на одлуки во жарот на конфронтацијата со режимот на Путин педантно да не ги анализирале сите можни последици.

Една од границите на акцијата, со која се воспоставува забрана за транспорт на целата нафта над одредена цена (зборувавме за 60 долари за руската нафта), е чудниот избор на тајминг. Ограничувањето може да се активира во средината на зимата кога потребите за енергија се највисоки, и повторно откако ОПЕК + одлучи да го намали производството и пред САД да ги обноват стратешките резерви.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!