Вие имате прво да ја знаете вистината

Италијанската компанија е подготвена да плати 20 милиони евра за ослободување на рускиот гас

Италијанската нафтена компанија „Ени“ објави дека е подготвена да плати гаранција од 20 милиони евра за ослободување на прекинатата испорака на руски гас за Италија преку Австрија, што претходно го најави „Газпром“.

„Газпром“ во саботата објави дека целосно ја прекинува испораката на гас за „Ени“, наведувајќи ја како причина неможноста тој енергенс да се транспортира преку Австрија, поради стапувањето во сила на новите прописи од 1 октомври.

„Блокадата беше предизвикана од фактот што Гаспром мораше да обезбеди финансиска гаранција за премин на гас за превозникот што пренесува гас од Австрија до Италија, што претходно не постоеше и Газпром не плаќаше“, изјави извршниот директор на Ени, Клаудио Дескалчи.

Сега ќе видиме дали можеме да го преземеме и наместо на Газпром да му платиме на австрискиот превозник гаранција од 20 милиони евра“, рече тој и изрази надеж дека проблемот може да се реши оваа недела.

Дескалчи рече дека блокадата не е предизвикана од геополитички причини и дека е погрешно да се верува дека компанија која сака да плати во рубљи може да обезбеди гаранции во евра за премин на стоки. Поголемиот дел од гасот што се испорачува во Италија поминува низ Украина, преку гасоводот ТАГ кој стигнува до Тарвицио на северот на земјата на границата со Австрија.

Дескалчи рече дека пред прекинот, Италија добивала околу 20 милиони кубни метри руски гас дневно, што е околу девет до десет отсто од увозот на гас во Италија во споредба со 40 отсто пред почетокот на руската инвазија на Украина во февруари.

На крајот на септември, Италија достигна 90 отсто од целното складирање на гас и во тек е дополнително полнење, изјави вчера министерот за транзиција на животната средина Роберто Чинголани.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!