Вие имате прво да ја знаете вистината

Клучна битка во Украина: Се подготвува нов Сталинград, еве зошто борбата мора да заврши до зима! (ВИДЕО)

Во последните денови, украинските сили постигнаа значителни успеси на два одделни фронта.

Тие повторно зазедоа делови од територијата на исток и ги пробија линиите на фронтот на југ околу клучниот регионален центар Керсон.

Украина повторно го зазеде Лиман, само еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин го прогласи Доњецк, (каде што се наоѓа Лиман), за руска територија, заедно со уште три окупирани руски региони.

Сепак, американските власти веруваат дека Украина се соочува со клучна битка да ја врати својата територија пред зимата.

„Сезоната на борбите се приближува. Вистинска катастрофа за Украина би била губењето на пристапот до морето од Мариупол до Одеса. Пристапот до Одеса е од витално значење за Украина, и затоа е важно нејзините сили на југ да преземат офанзивен став, а не само одбранбен“ – рече Демократот, Крис Марфи.

Иако Украина постигна значителен успех во контраофанзивата во регионот Харков и повторното заземање на Лиман во Доњецк, американските власти веруваат дека решавачкиот чекор ќе биде ослободувањето на Херсон.

„Ако го контролирате Керсон, можете да ги спречите Русите да стигнат до Одеса“ – рече висок американски воен претставник.

Официјалните лица веруваат дека украинските сили треба да го заземат југот пред зимата, бидејќи тлото во регионот не е замрзнато во последните три години, што значи дека теренот наскоро ќе стане каллив и тежок за одење. Ова ќе им го отежне маневрирањето на двете страни, принудувајќи ги да се држат до патиштата, каде што нивната војска ќе биде изложена на напади. Калливиот терен е донекаде предност за оние кои ја бранат територијата бидејќи не мора да се движат по копно, велат аналитичарите.

Американските претставници сметаат дека враќањето на територијата на југ е исто така клучно за подобра позиција на Украина на преговарачката маса.

„Јасно е дека на Украина и’треба пристаниште на Азовското Море, ѝ пристаниште на Црното Море. А Херсон е голем град, тие го сакаат назад“ – рече демократот Бред Шерман.

„Конечниот договор може да биде постигнат за шест до осум месеци. Путин контролира малку повеќе територија отколку во февруари, а потоа би можеле да се договорат за прекин на огнот. Но, мислам дека пред тоа да се случи Украина треба да врати уште некоја територија“ – додаде тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!