Вие имате прво да ја знаете вистината

КРВАРИТЕ НАСЕКАДЕ, НА КРАЈОТ ДОСТИГНУВА ДО СРЦЕТО! Како се лекува труењето со печурки? Симптомите се БРЗИ!

Проф. Д-р Воислав Перишиќ откри како се лекува труењето со печурки и какви се можните последици.

Д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог, каде откри како се лечи труењето со печурки и кои се сите можни последици. Тој ја опиша процедурата за проверка на причината за болката кога бил раководител на Институтот за мајка и дете.

„Прво бев раководител на Институтот за мајки и деца, а потоа на Тиршова. Кога ќе дојде дете со нејасни симптоми, болки, повраќање и лоша состојба, а имаме информации дека јадело нешто пред неколку часа, тогаш земаме ензими на црниот дроб кои се показатели за некроза. Ако се многу високи, се сомневаме на габи“, вели Перишиќ.

Тој откри на кои токсини се адсорбираат. Го опиша и деталниот процес на терапијата.

„Не можеме да направиме ниту еден тест за да кажеме дека се работи за габа. Мораме веднаш да дејствуваме бидејќи токсините се апсорбираат со цревата, бомбардирајќи го црниот дроб, бубрезите и срцето. Затоа што ако интоксикацијата е тешка, тоа не е добро бидејќи може да се оштетат и органите. Потоа треба да се изврши хемофилтрација на пациентот, што значи дека ја филтрираме крвта и ги чистиме токсините од печурките од крвта за да го спасиме пациентот“, вели Перишиќ.

“Кога црниот дроб се попушта, тогаш се намалува и калцификациониот фактор. Исчезнуваат сите хемиски соединенија кои учествуваат во згрутчувањето на крвта. Пациентот почнува да крвари насекаде. Потоа бубрегот се опушта и мокрењето се намалува и на крајот има ефект врз срцето. Тоа значи дека ситуацијата може да биде крајно сериозна“, изјави Перишиќ.

Перишиќ открил и дека потребни се 2 часа за да се појават првите симптоми. Тој додаде дека на човекот му се потребни само 5 до 6 часа за да развие тешки симптоми. Во јавноста се уште се шушка за случајот со труење со печурки во Шабац. За потсетување, шест лица се хоспитализирани во понеделникот поради труење со печурки. Истрагата откри дека М.Г. (72) на пазарот продавала одредена количина отровни печурки. Таа била уапсена синоќа, а затруените итно биле пренесени во Белград во ВМА. Лекарите откриле дека се работи за „скршени“ печурки. Откриено е и која е бабата која отрула десет луѓе, која наводно малку знаела за печурките, а од нивната продажба наводно заработила 75.000 динари.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!