Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешен директор на ЦИА: Ако Путин употреби нуклеарно оружје, НАТО ќе ги уништи руските трупи, ќе ја потопи нивната црноморска флота и ќе ја уништи целата нивна опрема во Украина

Поранешниот директор на ЦИА и пензиониран воен генерал со четири ѕвезди Дејвид Петреус изјави синоќа дека САД и нивните сојузници ќе ги уништат руските трупи и нивната опрема во Украина, како и ќе ја потонат нејзината црноморска флота, доколку рускиот претседател Владимир Путин употреби нуклеарно оружје.

Петрус рече дека не разговарал со советникот за национална безбедност Џејк Саливан за веројатниот одговор на САД на нуклеарната ескалација, за која претставници на администрацијата рекоа дека постојано и била доставувана на Москва.

  • Само хипотетички ќе ви кажам, НАТО ќе го уништи секое руско оружје што можеше да го види и идентификува, на бојното поле, на Крим, но и секој брод во Црното Море – рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!