Вие имате прво да ја знаете вистината

РЕАКЦИИ НА АНЕКСИЈАТА – “Ги следам говорите на Путин во последните 10-15 години, но никогаш не сум слушнал вакво нешто…”

Макс Седон(Max Seddon) на Твитер напиша дека би бил загрижен за нуклеарните закани на Путин доколку тој бил западен креатор на политиката

Откако рускиот претседател Владимир Путин во петокот најави анексија на украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, има бројни реакции од целиот свет за тој чин, како и за говорот што го одржа по тој повод. Реакциите доаѓаат во форма на изјави, соопштенија и објави на социјалните мрежи.

Особено драматична е објавата на Макс Седон, познат новинар на угледниот Financial Times, на Твитер.

„Гледав многу говори на Путин во последните 10-15 години и овој е најантиамериканскиот на многу начини. Да бев западен креатор на политика кој се прашуваше дали тој навистина ќе употреби нуклеарно оружје – а сè уште не дошоло до тоа – би бил многу загрижен“, напиша тој.

Во меѓувреме говореа и лидерите на земјите од Европската унија. Лидерите на 27-те земји од европскиот блок „недвосмислено ја отфрлаат и осудуваат“ нелегалната анексија на четири украински окупирани територии. Тоа е ништовна и не произведува никакви правни дејства, велат тие.

„Цврсто ја отфрламе и недвосмислено ја осудуваме илегалната руска анексија на украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон“, се вели во изјавата на членовите на Европскиот совет, односно шефовите на држави или влади на 27 земји-членки.

„Со намерно поткопување на меѓународниот поредок заснован на правила и бесрамно кршење на основните права на Украина на независност, суверенитет и територијален интегритет, основните принципи содржани во Повелбата на ОН и меѓународното право, Русија ја става на ризик глобалната безбедност“, се додава во извештајот.

Лидерите на ЕУ нагласуваат дека никогаш нема да ги признаат псевдореферендумите што Русија ги дизајнираше како изговор за натамошно кршење на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

„Овие одлуки се безопасни и не можат да произведат никакви правни ефекти. Крим, Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск се Украина. Ги повикуваме сите држави и меѓународни организации недвосмислено да ја отфрлат оваа незаконска анексија“, се вели во изјавата на европските лидери.

„Тоа нема да ја разниша нашата решителност“

Лидерите додаваат дека цврсто стојат покрај Украина и нејзиниот народ, кој има право да ги ослободи окупираните територии во рамките на меѓународно признатите граници.

„Нуклеарните закани на Кремљ, воената мобилизација и стратегијата за обид погрешно да ја претстави територијата на Украина како руска и тврдењето дека војната сега се одвива на руска територија нема да ја разнишаат нашата решителност“, се вели во соопштението.

Лидерите додаваат дека ќе ги зајакнат санкциите против Русија и ќе продолжат да обезбедуваат силна економска, воена, социјална и финансиска помош за Украина.

Одделно им се приклучи и до неодамна членката на Унијата, Велика Британија. Премиерката Лиз Трас изјави дека Велика Британија ќе ги прифати регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје исклучиво како делови од украинската територија и додаде дека рускиот претседател Владимир Путин го прекршува меѓународното право.

„Не може да му се дозволи на Путин да ги менува меѓународните граници со брутална сила. Ќе дадеме се од себе за да ја загубиме оваа нелегална војна. Тој уште еднаш постапи спротивно на меѓународното право, игнорирајќи го украинскиот народ, иако тврди дека го застапува“, рече британската премиерка.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!