Вие имате прво да ја знаете вистината

Седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово и Метохија на 18 октомври

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која ќе се разгледува редовниот шестмесечен извештај на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш за ситуацијата на Косово и Метохија, ќе се одржи на 18 октомври, објавено е на веб-страницата на Светот Организација.

Претходната седница се одржа на 20 април, а Србија ја претставуваше министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, а Косово Доника Гервала Шварц, пренесува Косово онлајн.

Селаковиќ на таа седница посочи дека ситуацијата на Косово е нестабилна и дека Србите и другите неалбанци живеат во состојба на страв и неизвесност, како и дека присуството на УНМИК во несмален капацитет е клучно за стабилноста и мирот.

Тој рече дека во Приштина нема политичка волја за конструктивно решение на проблемот и дека со одбивањето да се формира договорениот Заедница на српски општини, косовските власти го охрабруваат заминувањето на Србите и другите неалбанци.

Шварц тогаш рече дека Србија, наместо да се соочи со минатото и да се стреми кон помирување, во моментов претставува најголема закана за нормализацијата и мирот во регионот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!