Вие имате прво да ја знаете вистината

Шведска: Истекувањето на „Северен тек 2“ и денес е видливо

Шведската крајбрежна стража соопшти дека „зоврие“ предизвикано од истекување на гас над оштетениот гасовод „Северен тек 1“ престанал, но не и „Северен тек 2“. но се намалуваше, од друга страна, повторно се зголемуваше и е во дијаметар околу 30 метри“.

На шведска страна, главното протекување е поврзано со Северен тек 1, додека помалото е поврзано со Северен тек 2.

Тоа е оној кој е активен и денес, се вели во соопштението на крајбрежната стража.

Данските власти вчера објавија дека гасот престанал да истекува од гасоводот Северен тек 1, еден ден откако властите соопштија дека гасоводот Северен тек 2 престанал да истекува гас.

Рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот за саботажа на гасоводи изградени од Русија, обвинение кое силно го негираа САД и нивните сојузници.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!