Вие имате прво да ја знаете вистината

Шпанската влада одобри рекорден буџет за 2023 година

Владата на Шпанија, која предвидува зголемување од 1,1% на буџетот за 2023 година во однос на претходната година со одлука донесена од страна на Советот на министри, во 2023 година планира да ги зголеми платите на државните службеници за 3,5%

Владата на Шпанија, која предвидува зголемување од 1,1 отсто на буџетот за 2023 година во однос на претходната година со одлука донесена од страна на Советот на министри, во 2023 година планира да ги зголеми платите на државните службеници за 3,5 отсто, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Со новиот буџет се издвојуваат точките за месечна помош од 100 евра за семејствата со деца од 0 до 3 години, зголемување на пензиите, надоместокот за невработеност, зголемување на минималниот приход за живеење за сиромашните семејства инициран по епидемијата на Ковид-19 во согласност со стапката на инфлација и воведување на привремен дополнителен данок за богатите, што претходно беше најавено.

Премиерот Педро Санчез на својот профил на социјалните мрежи објави дека меѓу коалициските партнери е „постигнат нов договор за подобрување на земјата“ и додаде: „Го одобривме државниот буџет за да ја заштитиме средната класа и работниците, да промовираме социјална правда и да го гарантираме економскиот просперитет на Шпанија.“

Иако Владата ја зголеми прогнозата за економски раст на 4,4 отсто за оваа година, очекувањата за 2023 година ги намали на 2,1 отсто.

Од друга страна, Алберто Нуњес Феихо, лидерот на главната опозициска Народна партија, тврди дека новиот буџет, што тој го протолкува како „антисоцијален“, ќе донесе „неправеден и полош даночен и инфлациски притисок“ врз средната класа и луѓето со ниски приходи.

Екстремно десничарската партија Вокс (Vox) го критикуваше „рекордниот буџет на Владата во време кога Шпанија доживува една од најголемите економски кризи во својата историја“.

Се предвидува буџетот на Шпанија за 2023 година во Парламентот да почне да се разгледува од средината на октомври.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!