Вие имате прво да ја знаете вистината

Британската премиерка Лиз Трас е сè понепопуларна

Британската премиерка Лиз Трас е понепопуларна од нејзиниот претходник Борис Џонсон или поранешниот лидер на Лабуристичката партија Џереми Корбин, според анкетата на ЈуГов, чии резултати се објавени.

Само 14 отсто од Британците сега имаат позитивно мислење за премиерот, што е значително помалку од 26 отсто од истражувањето од 21 до 22 септември, пренесува Хина.

Речиси три четвртини од испитаниците, или 73 отсто од Британците, сега имаат негативно мислење за работата на премиерот, а дури 55 отсто имаат многу негативно мислење, а тоа е понизок рејтинг од најлошиот на Џонсон или Корбин.

Трас вети дека ќе ја извлече земјата од тешките времиња што претстојат, зборувајќи за „бурните денови што претстојат“ додека ги изложуваше нејзините планови за зајакнување на економскиот раст. Говорејќи на конференцијата на Ториевците, која беше обележана со немири и внатрешни поделби, премиерката призна дека нејзината политика ќе предизвика нарушување, но инсистираше на тоа дека „статус квото не е опција“.

Трас зборуваше по финансиските и политичките превирања поради контроверзниот обид на владата да ги намали даноците за 45 милијарди фунти и да ги зголеми владините трошоци, што испрати шокови низ пазарите и може да доведе до изборен пораз на партијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!